سهم اندک درآمد استان اصفهان از بودجه سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری اصفهان پرس، بودجه سندی است که براساس آن دولت موظف است طبق برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت یک‌ساله، امور مالی و نحوه توزیع اعتبارات را به اجرا در آورد. براساس این سند، قوه مجریه باید علاوه‌ بر تامین منابع مالی که از محل‌های مختلف تامین کند، به موازات حقوق و دستمزد کارکنان، کمک‌های بلا‌عوض، امور رفاه اجتماعی و مباحث مربوط به امور عمرانی، تولیدی، درمانی، سلامت، آموزشی، امنیتی و … را بر اساس مصوبه و تکالیف مجلس به نحو درست تشخیص دهد.

نگاهی به تصویر کلان بودجه استانی ۹۸ نشان می‌دهد براساس جدولی که در کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ آمده، استان اصفهان با درآمدهای استانی ۸۴۰۵۴۸۳۴ میلیون ریال پس از تهران با ۶۰۸۶۴۲۲۵۳ میلیون ریال بیشترین درآمد استانی را داراست که در این جدول درآمد اختصاصی اصفهان ۱۸۵۱۵۱۳ میلیون ریال است و پس از کسر هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و هزینه‌های متفرقه بودجه اختصاصی به استان اصفهان مبلغ ۱۱۷۹۱۵۶۷ میلیون ریال خواهد بود.

یعنی تنها یک هشتم درآمدهای استانی به اصفهان اختصاص یافته در حالی که ردیف‌های بودجه‌ای استان‌های خوزستان، فارس و خراسان رضوی بیشتر از اصفهان بوده؛ اما درآمدهای این استان‌ها بسیار پایین‌تر از اصفهان است.

اصفهان با ۹ هزار واحد صنعتی، صنعتی‌ترین استان ایران است و در زمان رکود به تبعیت از کشور بیشترین آسیب را نسبت به استان‌های دیگر می‌بیند. اکنون با رکود حاکم و کاهش پروژه‌های عمرانی و زیربنایی، فعالیت بسیاری از کارخانه‌ها در طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای متوقف شده و ظرفیت اشتغال استان اصفهان هم به‌تبع پایین آمده است. از سوی دیگر به دلیل رکود بسیاری از صنایع در تامین مواداولیه با مشکل روبه‌رو هستند.

اصفهان از جمله شهرهایی است که بیکاری بسیار در آن به چشم می‌خورد، اما در سه سال گذشته با افزایش شیب تند مالیات در استان اصفهان روبه‌رو بوده‌ایم که خود در روند کند اشتغال این استان بسیار تاثیرگذار بوده است.

عمده فشارهای مالیاتی در ۳ سال گذشته بر بنگاه‌های اقتصادی کوچک، متوسط و واحدهای تولیدی و صنعتی در استان اصفهان بوده و آنها را فلج کرده است؛ هم اکنون در استان بنگاه‌های اقتصادی زیادی تعطیل شده‌اند، بنگاه‌هایی هم که در حال فعالیت هستند در آینده با خطر ورشکستگی یا سقوط مواجه خواهند شد.

براساس آمارهای رسمی استان اصفهان در سال گذشته موظف بوده ۸ هزار میلیارد تومان از محل اخذ مالیات‌های استان به خزانه دولت واریز کند که برای سال ۹۸ این میزان به ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید. بنابراین استان اصفهان با ۹ هزار واحد صنعتی و مقام دوم در پرداخت مالیات محسوب می‌شود اما آیا با اعتباری که در بودجه ۹۸ برای اصفهان لحاظ شده که نسبت به سال گذشته با چندین درصد کاهش روبه‌رو است واحدهای صنعتی و تولیدی نصف‌جهان با وجود رکود، تورم، کاهش نقدینگی، تعطیلی بسیاری از صنایع تاب بردوش کشیدن پرداخت چنین مالیات‌های سنگین را دارند؟!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اصفهان پرس پیرامون اینکه در بودجه ۹۸ دولت اعتبارات استان اصفهان را چگونه دیده است، گفت: بودجه استانی متأسفانه با بودجه‌های دیگر استان‌ها قابل مقایسه نیست. طی سال‌های متوالی که در مجلس حضور داشته‌ام باید بگویم که هر ساله وضعیت تعیین بودجه برای استان اصفهان بدتر از سال‌های گذشته بوده است!

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به اینکه نگاه برخورداری مسئولان، دولت و مجلس به استان اصفهان در تعیین بودجه و اعتبارات برای اصفهان در دورهای هشتم و نهم و حتی دولت دهم وجود داشته است، اظهار داشت: بحث دولت فعلی نیست متاسفانه دولت‌ها و مجلس‌ها نوعی تفکر در ذهنشان ایجاد شده که استان اصفهان تمام بودجه‌ها را برده و تمامی امکانات در اصفهان وجود دارد اما این ظلم بزرگی به این استان محسوب می‌شود که هم در دولت و هم مجلس اصفهان ستیزی است.

وی ادامه داد: متاسفانه هنگامی که در مجلس یا هیئت دولت مبحث بودجه برای استان اصفهان پیش می‌آید فریاد بسیاری از نمایندگان و اعضای دولت بلند می‌شود که برای چه به اصفهان فلان و بهمان و … ؟!

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی درباره اینکه آیا میزان بودجه لحاظ شده برای استان اصفهان در سال ۹۸ برای اتمام پروژه‌های استانی کافی است، افزود: بسیاری از پروژه‌ها که باید با تعیین بودجه‌های مشخص طی سه سال به اتمام می‌رسید اکنون ۲۰ سال از وعده وعید‌های آنها گذشته است، شاید برخی این گفته را به مزاح بگیرند اما باید بگویم استان اصفهان آثار باستانی بسیاری دارد و افراد دست‌اندرکار هم درصدد هستند پروژه‌ها استانی و ملی اصفهان تبدیل به آثار باستانی شود و تحویل میراث فرهنگی بدهند. بسیاری از پروژه‌های نیمه تمام نصف‌جهان به دلیل بودجه‌های قطره‌ چکانی استان به آثار باستانی تبدیل شده‌اند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال پروژه ساخت مترو اصفهان بسیار زودتر از استان‌های دیگر در نصف‌جهان آغاز شد اما اکنون آن استان‌‌ها ۴۰ تا ۵۰ درصد از اصفهان پیشرفت داشته‌اند. بدون‌شک تعیین اعتبارات دولت در بودجه ۹۸ برای استان اصفهان حتی برای اتمام یکی از پروژه‌های نصف‌جهان هم کافی نیست.

وی با ابراز تاسف از اینکه صنایع استان اصفهان در حال حاضر به‌ دلیل رکود فلج شده‌اند، گفت: مسئولان، حضور صنایع مختلف در استان را به رخ ما می‌کشند اما باید بگویم که درآمد این صنایع مختص مردم اصفهان نیست و تمام کشور از آن به‌طور مختلف بهره‌مند می‌شوند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه دولت باید بسته حمایتی خروج از رکود برای تمام صنعتگران و نه فقط برای خودروسازان در نظر گیرد تا هم چرخه اقتصاد بچرخد و هم باعث ایجاد اشتغال شود، اظهار داشت: در حال حاضر تعداد قابل توجهی از افراد فعال در حوزه صنعت و صنعتگران که مشغول کار بوده‌اند، اخراج شده‌اند و زندگی سختی می‌گذرانند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در شرایط فعلی بسیاری از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط استان اصفهان تنها با ۲۵ درصد از ظرفیت خود کار می‌کنند و به خاطر بدهی مالیاتی و بدهی بانکی، کارگران خود را تعدیل کرده‌اند، گفت: دولت باید برنامه‌ریزی کند که با توجه به وضعیت رکود موجود، یکسال معافیت مالیاتی به صنایع اختصاص دهد تا آنها بتوانند بخشی از مشکلات خود را برطرف کنند.