رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل در گفت و گو با خبرنگار اصفهان پرس گفت: طرز پخت قهوه انوشه برای نخستین بار در کشور به نام شهر نوش آباد ثبت شده که آیینی است و بیشتر در مجلس ختم برای خیرات و یادبود درگذشتگان یا عزاداری ها استفاده می شود.

قهوه ویژه موسوم به انوشه در این شهر کویری از گذشته های دور در آیین‌های شادی و سرور یا سوگ و عزا آماده مورد استفاده قرار می گرفته و نحوه آماده سازی‌ آن با سایر نقاط کشور متفاوت می باشد، بدین صورت که در نوش آباد قهوه را با ادویه‌های شرقی و شکر به ‌مدت پنج ساعت ‌جوشانده و دم می‌کنند که این امر موجب تفاوت در این نوشیدنی است.

سختی کار و زمان بر بودن تهیه قهوه انوشه این روزها موجب کمرنگ شدن استفاده از آن بین مردم شده است.

نوری همچنین از ثبت جریده شویی نوش آباد در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد و بیان کرد: در این سنت ویژه ماه محرم، پارچه های جریده از سوی بانوان شسته می شود.

بانوان نوش آبادی صبح روز ششم محرم با خواندن قرآن کریم، زیارت عاشورا و دعای عرفه پارچه های جریده را می شویند و در پایان آیین نیز پارچه های تمیز شده را همراه سایر تزیینات به علم آویزان می کنند.

وی در ادامه نیز به ثبت آیین پی سوز گردانی شهر آران و بیدگل اشاره کرد و یادآور شد: شماره ثبت این سه اثر در ۲ ماه آینده از سوی سازمان میراث فرهنگی اعلام خواهد شد.

۵۰۰ اثر تاریخی، طبیعی و معنوی تاکنون در شهرستان آران و بیدگل شناسایی شده که ۱۳۵ مورد آنها در فهرست اثرهای ملی ثبت شدند.