به گزارش خبرنگار اصفهان پرس، سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان پیش از ظهر امروز در همایش ملی ساختمان پایدار و انرژی اظهار کرد: انرژی و شیوه استفاده از آن موضوع مهم برای همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.

حجت‌الله غلامی افزود: وابستگی دنیا به انرژی اهمیت این مقوله را زیاد کرده و تبدیل به یکی از ارکان ثبات و قدرت هر کشور شده و راهبری برای پیشرفت کشورهاست.

وی در ادامه گفت: تامین انرژی از وظایف حکومت‌هاست و در حوزه کشاورزی طراحی الگوی کشت با توجه به تغییر اقلیم کشت، انتقال آب به نقاط مختلف و … از جمله مواردی است که در این حوزه باید به آن توجه شود.

غلامی ادامه داد: مناسب‌سازی صنایع موجود از موضوع‌های مهمی است که در حوزه انرژی در بخش صنایع باید اصلاح شود؛ صنایعی که در دهه ۵۰ و با شرایط آب و هوای آن روز استان طراحی و ایجاد شده است.

سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان افزود: ایجاد صنایع مبتنی بر فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان موضوع مهم دیگری است که نیاز به آب و انرژی کمتری دارد و باید از ایجاد صنایع آب‌بر بپرهیزیم؛ در طرح توسعه استان نیز توسعه این صنایع منع شده است.

وی تاکید کرد: یکی از وزارت‌خانه‌هایی که بهترین و اثرگذارترین طرح اقتصاد مقاومتی را طرح کرده بود، وزارت راه و شهرسازی بود که در کاهش شدت مصرف انرژی در حمل و نقل و ساختمان و استفاده از ظرفیت‌های موجود حمل و نقل کشور و بین‌الملل طرحی جامع ارائه کرد.

غلامی بیان کرد: در برنامه ششم توسعه تاکید بر نوسازی ناوگان حمل و نقل است که عمر مفید این ناوگان ۲۰ سال در کشور است؛ انتقال بار و مسافر از جاده به ریل در راستای کاهش سوخت و ایمن‌سازی موضوع دیگری در این موضوع است.

وی اذعان کرد: مصرف انرژی در مصارف خانگی بیش از ۴۵ درصد است که موضوع مهمی است این در حالی است که ۲۵ درصد از انرژی در حمل و نقل و ۲۴ درصد در صنایع مصرف می‌شود.

سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان ادامه داد: از همین رو باید برنامه‌ریزی‌های ما در مباحث شهری به مقوله انرژی توجه بیشتری کرد و در بخش شهرسازی و ساختمان باید به این موضوع توجه داشت؛ روان‌سازی ترافیک، کاهش زمان سفر و استفاده از حمل و نقل عمومی و تشویق به استفاده از وسایل حمل و نقل غیر موتوری و … می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

حجت‌الله غلامی با بیان اینکه استفاده زیاد از حامل‌های انرژی بین مردم مرسوم است، تاکید کرد: هنوز بحران تغییر اقلیم را حس نکرده‌ایم که در این موضوع باید برنامه‌ریزی مناسب داشته باشیم.

وی افزود: تا زمانی که منابع بالای انرژی داریم، هیچ‌گاه به سمت انرژی‌های نو نمی‌رویم؛ جاری کردن برچسب انرژی برای ساختمان‌ها که می‌تواند در قیمت ساختمان هم موثر باشد، باید اجرا شود.

فوت سالانه ۳ میلیون نفر به علت آلودگی هوا

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان نیز در این همایش بیان کرد: امروزه مسؤولیت پذیرفتن بسیار سخت است و به مردم اصفهان تبریک می‌گویم که غلامی به سمت معاونت استانداری انتخاب شد.

غلام‌حسین عسگری تصریح کرد: در گذشته در دوره ابتدایی به ما توصیه می‌کردند که گلستان و بوستان بخوانیم که در یکی از شعرها می‌گفت فردی روی شاخه نشسته بود و زیرپای خود را می برد که این همیشه برای من سوال بود چرا این اتفاق رخ می‌دهد ولی الان این اتفاق در جامعه درحال رخ دادن است.

وی ادامه داد: سالانه ۳ میلیون نفر از آلودگی هوا فوت می‌کنند و مصرف سوخت ما به اندازه کل کشور چین است؛ همچنین استان اصفهان دچار فرو نشست شده است و این یعنی مصرفمان از آب‌های زیرزمینی زیاد است.

عسگری تاکید کرد: به اندازه کافی دستورالعمل و قانون در مورد انرژی داریم ولی کسی به آن عمل نمی‌کند و در این همایش به دنبال آن هستیم که نخسیتن قدم را برای صرفه‌جویی انرژی برداریم.