به گزارش خبرنگار اصفهان پرس، رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان اصفهان بعد از ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در صورتی که چاره‌ای برای اتمام انرژهای فسیلی نکنیم در آینده نزدیک برای نسل بعد چیزی باقی نخواهد ماند.

غلامحسین عسگری ادامه داد: متاسفانه برخی از مردم و حتی مسئولان مشکل کمبود آب را جدی نگرفته و بعضا می‌گویند در فاصله چند کیلومتری از سطح زمین آب وجود دارد در حالی‌ که این امر نشان‌ دهنده بحران جدی است!

وی ادامه داد: باید یادآور شد که طی چند سال گذشته به ‌طور متوسط ۴۰ متر آب زیرزمینی استان پایین رفته است که سبب فرو نشست ساختمان‌ها به دلیل خشکی در سطح زاینده‌رود و برداشت از آب‌های زیرزمینی و همچنین ایجاد زلزله خاموش در استان اصفهان شده است.

عسگری با اشاره به برگزاری همایش ملی ساختمان پایدار و انرژی گفت: سازمان نظام‌ مهندسی با کمک اداره کل راه شهرسازی و وزارت راه شهرسازی همایش ملی ساختمان و پایداری را حول هشت محور برنامه‌ریزی و به مرحله اجرا رسانده است.

رئیس سازمان نظام‌ مهندسی ساختمان استان اصفهان بیان داشت: همایش ملی ساختمان و پایداری با محوریت قرار دادن مباحثی همچون مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان از تدوین تا اجرا، ساختمان پایدار صفر انرژی و انرژی پلاس، مدیریت مدل‌سازی و ممیزی انرژی در ساختمان‌ها، کاربرد انرژی‌ها تجدید پذیری در ساختمان‌ها از جمله این محورها است.

وی گفت: مصالح نوین ساختمانی در بهینه‌سازی مصرف انرژی و همچنین نقش ساختمان هوشمند در بهره‌برداری انرژی، معیارهای مصرف و رده‌ بندی انرژی در ساختمان، نقش و جایگاه مردم و دستگاه‌های اجرایی در اجرا قوانین و مقررات حوزه انرژی در ۲۶ و ۲۷ دیماه برای اولین بار در کشور برگزار خواهد شد.

عسگری اظهار داشت: مقررات فعلی ساختمان که ۲۰ساله پیش تصویب شده جوابگوی بحران‌های آب، انرژی، محیط زیست و تغییر اقلیم نیست به همین منظور برای توسعه پایدار، امکان رشد و توسعه خدمات مهندسی نیازمند تغییر و بازنگری مقررات ملی ساختمان و ساخت و ساز و بین المللی شدن قوانین هستیم.

وی با اشاره به اینکه در این همایش بدنبال این هستیم مقررات و آیین نامه‌ها را به چالش بکشیم و تفاهمنامه‌هایی امضا کنیم، افزود: در این همایش اساتید متخصص با اطلاعات نوین در عرصه ساختمان در پنل‌های تخصصی حضور دارند.