به گزارش خبرگزاری اصفهان پرس، هر فرد روزانه دست کم ۲۲ هزار بار تنفس می‌کند و حدود ۱۵ کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد، شاید انسان بتواند چند هفته بدون غذا و مدت کمتری بدون آب دوام بیاورد ولی نمی‌تواند بدون هوا حتی چند دقیقه هم زنده بماند.

سیستم تنفسی اولین ارگان از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار دارد و ریه، عضو مسوول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است.

در صورتی که غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، ورود آلاینده ها به جریان خون انجام می شود و عوارض قلبی و تنفسی مانند اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و در نهایت سرطان ریه ایجاد می شود.

تنفس هوای آلوده در بیماران قلبی و کودکان مبتلا به نارسایی ‌های مادرزادی، میزان مرگ میر بیماران را افزایش می‌دهد، آلاینده های خطرناک هوا برای بیماران قلبی و تنفسی شامل ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ و کمتر از ۲/۵ میکرون است که از طریق ریه موجب اختلال در سیستم تنفسی و قلبی انسان می شود.

همچننین منواکسیدکربن (CO) دیگر آلاینده هواست که از طریق ریه‌ها وارد جریان خون شده و با هموگلوبین خون ترکیب می‌شود و میزان اکسیژنی که به بافت ها و ارگان های بدن می‌رسد را کاهش می‌دهد و در غلظت های بالا سبب تغییر در اعمال قلب، تنفس و در نهایت حالت کما و مرگ می شود.

یک پزشک متخصص بیماری های قلب و عروق در این زمینه گفت: افرادی که بیماری های قلبی مانند آنژین صدری (درد قفسه سینه) یا بیماری های ریوی مانند آسم و امفیزم (emphysema) مبتلا هستند نسبت به آلودگی هوا حتی به مقدار کم نیز بسیار حساس هستند.

علی شعرباف روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اصفهان پرس گفت: شیوع بیماری‌ های نظیر آسم و انسداد ریوی مزمن با افزایش آلودگی هوا ارتباط مستقیمی دارد.

وی اضافه کرد: کودکان و نوزادان به دلیل ضعف بدنی نسبت به این بیماری ‌های آسیب ‌پذیرتر هستند.

این پزشک متخصص، ‘آسم’ را یک بیماری مزمن التهابی دستگاه تنفسی ذکر کرد و گفت : علائم این بیماری شامل تنگی نفس، خس‌ خس کردن هنگام نفس کشیدن و سرفه است.

شعرباف ادامه داد: ابتلا به آسم ممکن است دلایل ژنتیکی داشته باشد اما عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و مواد آلرژی‌ زا باعث تشدید آن می‌ شوند.

وی همچنین ابتلا به سرطان ریه را از جمله عوارض آلودگی هوا و همچنین استعمال دخانیات اعلام کرد و گفت: در دهه اخیر که آلودگی در بیشتر کلانشهرها رو به افزایش است عوارض آن با بیماریهای ریوی، قلبی و تنفسی در افراد ظاهر شده است.

وی به بیماران قلبی و تنفسی توصیه کرد که در زمان آلودگی هوا حتی با استفاده از ماسک، بیشتر از یک ساعت در خارج از خانه و در محیط آزاد قرار نگیرید.

این پزشک متخصص همچنین با بیان اینکه بیشتر بیماران قلبی در مواقعی که هوا به ‌طور اضطراری آلوده است دچار مشکل می شوند گفت: آلودگی هوا باعث افزایش شیوع درد قفسه سینه‌، تنگی نفس‌، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب و در آخر سکته حاد قلبی و حتی مرگ ناگهانی میشود.

بر پایه آمارهای رسمی، آلودگی هوا سالانه حدود هشت ‌میلیارد دلار خسارت می‌ زند و با توجه به آمار سازمان جهانی بهداشت مربوط به ۲۰۱۵ میلادی در ایران سالانه ۳۳‌ هزار و ۵۰۰ مرگ به دلیل آلودگی هوا رخ می‌دهد، یعنی ۷۱ تن در هر صد هزار تن در کشور علت مرگشان آلودگی هواست.

همچنین بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، هفت میلیون نفر در سراسر جهان هر ساله بر اثر هوای آلوده جان خود را از دست می ‌دهند.

کارشناسان بهداشت، آمفیزم (تخریب کیسه های هوایی)، برونشیت مزمن، حساسیت، آسم ، نومونیا (عفونت دستگاه تنفسی تحتانی) و سرطان ریه، معده و بیماریهای قلبی را از جمله بیماری های ناشی از آلودگی هوا ذکر کردند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچکتر از ۲٫۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.

همچنین کارشناس پیش بینی جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد که بررسی نقشه ‌های هواشناسی بیانگر افزایش غلظت آلاینده ‌های جوی و کاهش کیفیت هوا در کلان شهر اصفهان و شهرک‌های صنعتی به علت استقرار جو پایدار است و بر این اساس تا اواخر روز یکشنبه کیفیت هوای اصفهان در وضعیت ناسالم قرار دارد.

رئیس اداره امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز کیفیت هوای کلانشهر اصفهان از ۲۴ ساعت گذشته تا ۱۲ ظهر امروز شنبه را با میانگین ۱۱۶ در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس اعلام کرد.

بابک صادقیان، سکون هوا و شرایط پایدار را دلیل ناسالم بودن کیفیت هوای کلانشهر اصفهان عنوان کرد و از شهروندان خواست که به توصیه های ترافیکی و بهداشتی توجه کنند تا سلامتی خود و دیگران را به خطر نیندازند.