جدیدترین خبرهای اصفهان

۲۵درصد طلاق‌ها به دلیل ناسازگاری جنسی

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت کشورگفت: در کشور حدود ۱۲ جوان آماده به ازدواج وجود دارد که شرایط کشور و همچنین شرایط خانوادگی جوانان مانع ازدواج آنان است.

 

به گزارش خبرنگار اصفهان پرس، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ظهر امروز در نشست توجیهی بین دانشگاهی آموزش‌های هنگام ازدواج اظهار کرد: تغییرات جامعه و تأثیر نقش آسیب‌های اجتماعی در سلامت جامعه سبب شده تا ضرورت ارتقا سطح سلامتی مردم بیش‌ از پیش آشکار شود.

طاهره چنگیز تصریح کرد: نسبت طلاق با فروپاشی برخی بنیان‌های اجتماعی و حرکت گذار از جامعه سنتی به سمت جامعه شهری افزایش‌ یافته که متناسب آن نیازمند همکاری با نهادهایی هستیم تا بتوانیم بنیان خانواده را به‌عنوان سلول اصلی تشکیلات جامعه مستحکم‌تر کنیم که این امر نیازمند برنامه‌های علمی در سطح استان و حتی کشور است.

وی گفت: اگر بتوانیم تعاملات خود را با مردم و مسئولان بیشتر کنیم و راهکارهای درست را به‌صورت هدفمند و سازمان‌یافته منتقل کنیم به نتیجه مطلوب خواهیم رسید اما مسوولان باید بدانند که آموزش زمانی محقق شده است که مخاطب آن را یاد گرفته باشد، نه هنگامی‌ که تعالیم ارائه‌ شده است.

فرزند آوری، تحکیم بنیان خانواده و طلاق سه چالش مهم در جامعه

در ادامه این برنامه، سید حامد برکاتی فرزند آوری، بنیان خانواده و طلاق را سه چالش مهم در جامع دانست و بیان کرد: بحث فرزند آوری و تحکیم بنیان خانواده و همچنین بحث طلاق در کشور دچار یک چالش جدی شده است.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت کشور در ادامه افزود: پدیده سالمند، بحثی است که باید به‌عنوان یک برنامه بلندمدت به آن توجه کرد چراکه ۳۰ درصد جمعیت کشور در سال ۱۴۳۰ جمعیت سالمند خواهد بود و درحالی‌که در بحث سلامت و بهداشت پیرامون آنچه مربوط به وزارت بهداشت است اقداماتی موثری صورت گرفته است اما با این‌حال زیرساخت‌های کشور آماده چنین اتفاقی نیست.

وی ابراز داشت: طی ۱۰ سال گذشته در استان اصفهان حدود ۱۰۰ هزار طلاق به ثبت رسیده است که این عدد نشان می‌دهد باید به این موضوع به‌ طوری جدی پرداخته شود.

برکاتی در ادامه اذعان کرد: در کشور حدود ۱۲ جوان آماده به ازدواج وجود دارد که شرایط کشور و همچنین شرایط خانوادگی جوانان مانع ازدواج آنان است، اگر بخواهیم در جهت رفع این آسیب‌ها قدمی برداشته شود باید کار فرهنگی از جنس مردم و با خود مردم انجام گیرد.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت کشور افزود: سن ازدواج در سال‌های اخیر بالا رفته است به‌طوری در سال جاری سن متوسط ازدواج خانم‌های بالای ۲۴ و پسران ۲۸ سال است و سن فرزند آوری به‌طور متوسط ۵ سال بعد از ازدواج است که با بررسی‌های انجام‌شده در وزارت بهداشت در گفت‌وگو با زوج‌های جوان، علت افزایش سن فرزند آوری را عدم شناخت از یکدیگر و یا عدم ادامه اطمینان از ادامه زندگی مطرح می‌کنند.

یکی از دلایل طلاق ناسازگاری جنسی زوج‌ها جوان است

برکاتی متذکر شد: آنچه قابل‌توجه است این است که ۴ درصد متولدین، حاصل باروری مادران در سن ۳۵ سالگی هستند درحالی‌که بهترین سن بارداری برای زنان بین ۲۰ تا ۳۵ سال است که امر سبب شد تا به‌ اجبار به طراحی بسته‌هایی جدید به همراه مراقبت‌های ویژه‌ای بپردازیم تا سلامت مادر و فرزند حفظ شود.

وی یادآور شد: طبق بررسی‌های انجام‌شده یکی از دلایل اصلی ۲۵ درصد طلاق‌هایی که اتفاق می‌افتد ناسازگاری جنسی زوج‌ها جوان است که این امر سبب شد تا در کنار آموزش‌های دیگر در خصوص ازدواج به آموزش چنینی مسائلی آن‌ هم بعد از ازدواج پرداخته شود.

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت کشور در ادامه بیان کرد: با بررسی ۶ اخلال جنسی در کشور متوجه شدیم بین ۱۱ تا ۲۱ درصد آقایان و همچنین ۲۱ تا ۴۰ درصد خانم‌ها مزدوج ایرانی دچار یکی از این اختلال‌های جنسی هستند که اگر این آمار را به‌صورت زوج متصور شویم، دامنه این مشکل در خانواده‌های به بیش از ۵۰ درصد رسیده است.

برکاتی تصریح کرد: طی مصوبه ذکرشده قرار است زوج‌ها جوان ۵ سال بعد از ازدواج هم تحت آموزش‌های لازم با عنوان آموزش‌های پس از ازدواج قرار بگیرند تا اگر مشکلی به لحاظ سلامت جنسی در کنار مسائل دیگر خانواده‌ای را تهدید می‌کند رفع شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *