به گزارش خبرگزاری اصفهان پرس ، دو و میدانی یکی از اصلی‌ترین رشته‌های پایه ورزش است؛ این رشته در تمامی رشته‌های ورزشی دیگر کم و یا زیاد گنجانده شده است و به‌ عنوان مادر ورزش‌ها شناخته می‌شود.

در اصفهان نیز با توجه به بالا بودن جمعیت انتظار می‌رود این دست از رشته‌های کم خرج،  بستر بیشتری برای استفاده از این ورزش در جامعه را به‌خود ببیند و علاوه بر این موضوع حمایت بیشتری از بخش تخصصی این رشته شود.

دریغ از حتی یک سالن تخصصی

دو و میدانی بجز یک پیست تارتان مجهز هیچ محدودیت و سخت افزار دیگری را برای استفاده از این رشته نیازمند نیست اما با این وجود در کلان‌ شهر اصفهان حتی یک سالن تخصصی برای دو و میدانی در نظر گرفته نشده است و همین موضوع باعث دلسردی ورزشکاران این رشته شده است.

دو ومیدانی کاران اصفهانی برای تمرین و آماده‌سازی خود به پیست‌های اطراف زمین چمن ورزشگاه‌های اصفهان و یا پارک‌ها روی می‌آوردند که همین موضوع باعث دلسردی آن‌ها خواهد شد.

رضا قاسمی، مدال آور جهانی مسابقات جهانی، در گفت‌وگو با خبرنگار اصفهان پرس در خصوص شرایط فعلی دو و میدانی در استان اصفهان عنوان کرد: دو و میدانی اصفهان که در چند سال اخیر جزء یکی از قطب‌های ایران محسوب می‌شد، بسیار افت پیدا کرده است؛ نشان دهنده این وضعیت افول در استان، کمتر شدن تعداد قهرمانان و مدال‌آوران است.

قاسمی در خصوص زیر‌ساخت‌های موجود دو و میدانی در اصفهان ادامه داد: متاسفانه اصفهان در بحث زیر ساخت در رشته دو و میدانی علی‌رغم وجود ورزشگاه‌های مجهز برای دیگر رشته‌ها، جزء یکی از ضعیف‌ترین استان‌ها است.

حمایت از ورزشکاران صرفا به‌شرط مدال آوری آن‌هم به مدت محدود

قاسمی در ادامه پیرامون حمایت‌های صورت گرفته از ورزشکاران این رشته اذعان داشت: حمایت‌های هیأت‌ها و فدارسیون و وزارت ورزش و جوانان از ما صفر است؛ تمامی ورزشکاران با هزینه‌های شخصی تمرین می‌کنند و هیچ حمایتی از ما نمی‌شود.

وی ادامه داد: بحث پوشاک و تغذیه ورزشکاران دو ومیدانی در ایران که جزء یکی از پیش پا افتاده‌ترین نیاز‌های یک ورزشکار است در وضعیت اقتصادی کنونی به ماهانه سه ملیون تومان می‌رسد که تمامی این هزینه‌ها را ورزشکاران از جیب خود پرداخت می‌کنند.

قاسمی در پایان افزود: سوالی که در ذهن دو و میدانی‌کاران است موضوع عدم حمایت از ورزشکاران بوده و اینکه چرا فقط ورزشکاران مدال‌آور مورد حمایت قرار می‌گیرند؟ همچنین این حمایت چرا صرفا دوساله است و پس از آن‌ حمایت‌ها متوقف می‌شود؟

رئیس هیأت دو و میدانی اصفهان در خصوص حمایت از ورزشکاران دو و میدانی به خبرنگار اصفهان پرس گفت: حمایت از ورزشکاران این رشته و دیگر رشته ها به‌ این صورت انجام می‌شود، اگر ورزشکاری جزء تیم ملی باشد به‌صورت ملی‌پوشان از وی حمایت می‌شود و اگر در قالب تیم‌ها باشد حمایت از ورزشکار بر عهده باشگاه است.

وی ادامه داد: در ایران هنوز به جایگاه خوبی در خصوص حمایت از دو و میدانی توسط باشگاه‌ها نرسیده‌ایم.

عبدالرسول یزدی‌زاده تصریح کرد: با این وجود در اصفهان حمایت‌های خوبی صورت گرفته و امسال باشگاه فولاد مبارکه سپاهان در بخش بانوان تیم‌داری خواهد کرد و همچنین باشگاه ذوب‌آهن مجددا پس از دوری چند ساله در بخش آقایان فعالیت خود را آغاز کرده است.

یزدی‌زاده افزود: این رشته بسیار کم خرج است و باید وزارت ورزش و وزارت صنعت و معدن به‌کمک این رشته بشتابند؛ اگر قانونی وضع شود که هر باشگاهی تنها چند درصد از بودجه خود را به این ورزش پایه اختصاص دهند وضعیت نابسامان مالی این رشته از بین رفته و دو و میدانی در ایران رشد خواهد کرد.

رئیس هیأت دو و میدانی اصفهان در خصوص استعدادیابی این رشته در اصفهان افزود: هم‌اکنون یک مرکز حمایت و پرورش  دو ‌و میدانی در اصفهان در مجموعه انقلاب درحال فعالیت است و توصیه من به خانواده‌ها این است که فرزندان خود را برای آموزش به این آکادمی راهی کنند زیرا این رشته مادر تمام ورزش‌ها است.

با تمام این مسائل دو ومیدانی تمام مباحث فنی و انسانی را در اصفهان دارا است و صرفا مشکلات مالی موانع رشد این رشته در اصفهان محسوب می‌شود و با ورود سرمایه و حمایت‌ باشگاه‌های بزرگی همچون ذوب‌آهن و سپاهان اتمام دوران نزولی این رشته دور از انتظار نیست.