به گزارش اصفهان پرس ، احمد حاجبی (مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت)، ظهر چهارشنبه در همایش بزرگداشت سی‌امین سالگرد ادغام خدمات سلامت روان در نظام مراقبت‌های بهداشتی اظهار داشت: امروز با شیوع اختلال اضطراب و افسردگی در کل دنیا مواجهیم به طوری که امسال جمعیت این دو اختلال به ۶۱۵ میلیون نفر می رسد.

احمد حاجبی تصریح کرد: به دلیل تغییر کردن سبک زندگی مردم و مواجه شدن با حجم زیادی از مهاجرینی که از روستاها به شهرها آمدند و در حاشیه شهرها ساکن شدند، با شیوع آسیب های اجتماعی و مشکلات سلامت روان مواجه شویم که در این زمینه به طور جدی در طرح تحول سلامت این نوع بیماران دیده شدند.

وی بیان داشت: براساس آمار ثبت شده در وزارت بهداشت،‌ بالغ بر ۵.۱۲ میلیون نفر در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال مبتلا به اختلالات روانپزشکی هستند.

حاجبی ادامه داد: همچنین طبق اطلاعات به دست آمده در سال ۹۱، حدود دو سوم مبتلایان به اختلالات روانی طی یک سال هیچ گونه خدمتی دریافت نکردند.

وی گفت: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی، به طور متوسط در دنیا سه درصد از بودجه سلامت در تمام کشورها به سلامت روان اختصاص پیدا می کند درصورتی که در کشورهای پیشرفته ۱۰ تا ۱۵ درصد و به طور میانگین هفت درصد از بودجه سلامت به سلامت روان اختصاص دارد.

حاجبی گفت: این در حالی است که در سال ۹۱ و قبل از برنامه تحول نظام سلامت در کل کشور تنها ۴۰۰ هزار مورد به عنوان مبتلایان به اختلال روانپزشکی شناسایی شده بودند که این نشان دهنده اقدامات ارزنده ای بوده است که در طول دوره برنامه تحول نظام سلامت صورت گرفته است و امیدواریم در آینده بتوان تمامی مبتلایان را شناسایی و تحت مراقبت و کنترل درآوریم.

 

منبع : خبرگزاری مهر